+45 86 41 24 40 rgf@rgf.dk

Når det landsdækkende svømmearrangement, Den Store Svømmedag, løber af stablen søndag den 6. oktober, byder RgF Svømning indenfor til en gratis tur i svømmehallen. Den Store Svømmedag, der arrangeres af SvømDanmark i samarbejde med svømmeklubber landet over, er startskuddet til Danmarks Motionsuge i uge 41.

Alle kan være med

Den Store Svømmedag er Danmarks største landsdækkende svømmebegivenhed, og RgF håber at se rigtig mange i svømmehallen. På dagen er der små konkurrencer som fx – hvilken klub svømmer flest meter og – hvilken klub har flest i bassinet?

Der er ingen krav til deltagerne om, hvor langt man kan svømme – alle meter tæller i konkurrencen. Så uanset om man har lyst til at svømme 1 eller 100 baner, er man meget velkommen. Man må også gerne bruge hjælpemidler som aquaorm, plade, svømmefødder eller svømme på ryggen af mor og far, hvis man har brug for det. Der er plads til alle både børn, unge og voksne. Dagen krydres med lidt saft, kaffe og frugt sponsoreret af Rema 1000.

RgF Svømning håber at se rigtig mange til Den Store Svømmedag på Søndermarksskolen søndag den 6. oktober i tidsrummet 10.00-14.00.

Danmarks Motionsuge 

I anledning af Danmarks Motionsuge – uge 41 – har RgF åbnet op for, at man kan komme og prøve nogle af klubbens ungdomshold: Aqua Fitness, Aqua Adventure og Konkurrence Livredning og voksenhold: Aqua Fitness og Motionssvømning.

For yderligere information om Den Store Svømmedag kontakt Maria Merrild Thuesen / maria@rgf.dk / 4248 6444.

Foto: Arkiv var Den Store Svømmedag 2023.