+45 86 41 24 40 rgf@rgf.dk

I 1901 så man de første tegn på, at RgF ønskede at fremme kvindeidrætten. Dette år inviterede man et kvindeligt gymnastikhold til at give opvisning i byen. På Generalforsamlingen i 1903 fremkom et forslag om at oprette et damehold. Dette afviste bestyrelsen dog på baggrund af de store vanskeligheder, der var forbundet med at finde passende lærerkræfter og øvelseslokaler for de sarte kvinder.

Først omkring 1907 blev der oprettet et damehold i RgF, og i 1908 deltog 14 damer i matrosbluser for første gang ved foreningens årlige præsentation. De kvindelige gymnaster har været repræsenteret i foreningen lige siden, og i 1932 fik RgF den første kvindelige gymnastiklærer.

Kvinderne har også taget godt imod de nye gymnastikforme, såsom redskabsgymnastik for kvinder i 1950’erne og jazz-gymnastik i 1960’erne, hvilket har betydet, at kvindeholdene rent faktisk har været foreningens bærende kraft siden 1950’erne. Så det var alligevel ikke en helt tosset ide at få kvinderne med ombord.